Egzaminy zawodowe 2015

Od 8 stycznia do 27 lutego 2015 r. w ponadgimnazjalnych szkołach zawodowych w Bielsku-Białej przeprowadzane są egzaminy zawodowe. Najwięcej egzaminów, w różnych kwalifikacjach przeprowadza Bielskie Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego (BCKUiP) co wynika m.in. z tego, że w BCKUiP odbywają zajęcia praktyczne uczniowie z różnych szkół zawodowych.

Do egzaminu przystępują uczniowie z: Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych – 118 uczniów, Zespołu Szkół Budowlanych – 85 uczniów, Bielskiej Szkoły Przemysłowej – 28 uczniów, Zespołu Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących – 35 uczniów oraz słuchacze kwalifikacyjnych kursów zawodowych z BCKUiP – 49 słuchaczy (będą zdawać egzaminy pisemne w styczniu,  a praktyczny w lutym).

Egzaminy odbywają się w 12 kwalifikacjach:

  • A.12 Wykonywanie usług krawieckich
  • B.05 Montaż systemów suchej zabudowy
  • B.18 Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • B.21 Montaż urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
  • E.03 Montaż urządzeń i systemów mechatronicznych
  • M.18 Diagnozowanie i naprawa podzespołów pojazdów samochodowych
  • A.36 Prowadzenie rachunkowości
  • B.16 Wykonywanie robót zbrojarskich i betoniarskich
  • A.62 Wykonywanie zabiegów kosmetycznych ciała, dłoni i stóp
  • T.15 Organizacja żywienia i usług gastronomicznych
  • E.08 Montaż i konserwacja instalacji elektrycznych
  • E.07 Montaż i konserwacja maszyn i urządzeń elektrycznych

Do przeprowadzenia egzaminów utworzono 83 komisje egzaminacyjne. Egzaminy będzie przeprowadzać 15 egzaminatorów. W skład każdego zespołu egzaminacyjnego wchodzą ponadto: przewodniczący, członek komisji. Komisje wspomagać będą asystenci techniczni przygotowujący stanowiska egzaminacyjne i panie pielęgniarki dbające o zdrowie zdających – w sumie w przeprowadzanych egzaminach zaangażowanych będzie ponad 200 osób.

Z wielką satysfakcją odnotowaliśmy fakt, że w IV kwartale 2014 r. wyposażyliśmy zgodnie z wymaganiami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie stanowiska egzaminacyjne. Do egzaminów w zawodach budowlanych zakupiono: elektronarzędzia do obróbki drewna, pilarki tarczowe, polerko-szlifierki, szlifierki oscylacyjne, giętarko-przecinarkę, giętarki ręczne, kątówki, wiertarki udarowe, wkrętarki elektryczne, rusztowania, rusztowania stanowiskowe, wiertarko-mieszarki, maszynki do cięcia płytek,  zgrzewarkę elektrooporową, zaciskarkę do rur, zagęszczarkę. Do egzaminów w kwalifikacji – wykonywanie usług krawieckich zakupiono: maszyny do szycia, deski do prasowania i rękawniki,  poduszki, manekin. Pracownie samochodowe wyposażono w: stoły ślusarskie z imadłami, wózki narzędziowe  z wyposażeniem, urządzenie diagnostyczne KTS Bosch, tester akumulatorów, oscyloskop cyfrowy, opóźnieniomierz. Pracownie elektryczne i pracownię energii odnawialnej wyposażono: silniki elektryczne, mierniki, nożyce do rur PCV, pompy obiegowe, rozdzielacze, zaciskarkę, giętarkę kuszowa, wiertarko-wkrętarki itp.

Z  budżetu  Miasta otrzymaliśmy na ten cel 145 tysięcy złotych.

Na uwagę zasługuje również kolejne wsparcie naszych działań związanych z unowocześnieniem bazy szkoleniowej przez Fiat Auto Poland SA. W miesiącu grudniu 2014 roku otrzymaliśmy samochód Ford Ka, który pozwoli na przygotowanie kolejnego stanowiska dydaktycznego, tym razem do pomiarów diagnostycznych na bazie Forda Ka.

Przekazany dar traktujemy jako wyraz wrażliwości oraz społecznego zaangażowania
w poprawę jakości kształcenia młodzieży Pana Czesława Świstaka Członka zarządu Fiat Auto Poland SA Dyrektora Finansowego, Pana Antoniego Grenia Członka zarządu Fiat Auto Poland SA Dyrektora Zakładu Fiat w Tychach i Pana Andrzeja Tokarza Kierownika Montażu Zakładu Fiat w Tychach.

BCKUiP wyraża głęboką wdzięczność wszystkim tym, którzy wspierają nasze działania
w zakresie promocji szkolnictwa zawodowego.